Popjunkien

Överskattade böcker

I takt med att bokstafetten har åkt runt på nätet har frågor lagts till och eftersom jag är lite avundsjuk på att jag inte kom på det själv så svarar jag i efterhand på en av de intressantare:

Vilken bok är grymt överskattad?
Andligt dravel i bokform är väl bara sååå tråkigt. Jag tänker främst på böcker som man oh-my-god-bara-ska-ha-läst-för-de-är-så-VIKTIGA men som i verkligheten är så tråkiga att man inte orkar längre än en halv sida. Två exempel: Den nionde insikten av James Redfield och Alkemisten av Paulo Coelho.

Jag tror den gemensamma (avskräckande) nämnaren är att bÃ¥da böckerna beskrivs som att de ”lär oss den viktigaste av alla visdomar” och ”ger oss nyckeln till ett nytt sätt att leva”.

Dela: Facebook  Twitter 

5 kommentarer till Överskattade böcker

  1. Bengt skriver:

    Prova att gå ner till ett strömmande vattendrag istället och andas för att få litet andlighet. För det behöver vi alla.

  2. Buster skriver:

    Patient 97. Nej 67?

  3. Lisa skriver:

    Oeeh! Modigt! Man blir nästan lynchad när man säger att Alkemisten är tråkigt prettodravel! Eller att människor blir outhärdliga efter att ha läst sig till nio insikter.

  4. Johanna skriver:

    Jag kan lägga till ”Tisdagarna med Morris” av Mitch Albom. Yuk!!

  5. Jessica skriver:

    Ã…h, sÃ¥ härligt att du vÃ¥ga skriva om detta nästan ”tabubelagda” ämne. Jag lägger till Fem personer du möter i himlen, och filmen SÃ¥ som i himlen, även om den senare kanske hade sina poänger (som dock var ganska lätträknade). :)

Kommentera